POLSKIE MUZYCZKI – cykl filmów edukacyjnych

Z przyjemnością chcielibyśmy was poinformować, że Fundacja Life and Art została partnerem projektu Polskie Muzyczki, realizowanego przez Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic. Zapraszamy na stronę internetową www.polskiemuzyczki.pl 

Ideą projektu „Polskie Muzyczki” powstałego z inicjatywy pianistki Anny Miernik i klarnecistki Barbary Borowicz jest stworzenie cyklu filmów edukacyjnych poświęconych polskim kompozytorom. Premiera drugiej edycji projektu odbędzie się 1 sierpnia 2020 roku o godz. 17.00.

Pomysł projektu „Polskie Muzyczki” powstał w odpowiedzi na potrzeby publiczności uczestniczącej w koncertach klarnecistki Barbary Borowicz i pianistki Anny Miernik, które wspólnie koncertując promują dorobek polskich kompozytorów.

W czasach niepewnych dla kultury, gdy nie wiemy kiedy i na jakich zasadach będzie można organizować koncerty z udziałem pełnej widowni, laureatki konkursów międzynarodowych chwilowo przeniosły część swojej działalności do Internetu. Artystkom bliska jest idea „nauka przez zabawę” – filmy zawierają treści o wysokiej jakości merytorycznej podane w lekkiej i przyjemnej formie dialogu między artystkami. W odcinkach nie zabrakło zabawnych anegdot, faktów z historii muzyki, które odbiorcom niezwiązanym na co dzień z muzyką mają pozwolić na łatwiejszy odbiór proponowanych treści oraz przełamanie bariery „artysta-widz”. Zachęcą także do częstszego udziału w koncertach muzyki klasycznej, gdy będzie już to w pełni możliwe. Każdy z odcinków poświęcony jest innemu polskiemu kompozytorowi, m. in. Piotrowi Rytlowi, Witoldowi Friemannowi, Antoniemu Szałowskiemu, Grzegorzowi Fitelbergowi, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu i Mikołajowi Góreckiemu. W kilku odcinkach udział wzięli sami kompozytorzy: Maciej Zimka, Ewa Fabiańska-Jelińska, Martyna Kosecka i Michał Papara.

Patronat medialny nad projektem objęło Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.