Z radością informujemy, że nasza Fundacja została beneficjentem programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Promocja kultury polskiej za granicą”!
W ramach tego programu zrealizujemy projekt “Harelkin w Ameryce”, który zakłada wykonanie najtrudniejszego dzieła literatury klarnetowej – Harlekin na klarnet solo Karlheinza Stockhausena, podczas Międzynarodowego Kongresu Klarnetowego ClarinetFest w Denver (USA) – największego wydarzenia klarnetowego na świecie. Drugie wykonanie planowane jest w Santa Fe (Argentyna).
Muzyczna podróż Harlekina połączy północną i południową Amerykę wykonaniem utworu scenicznego, trwającego około 55 minut, który zawiera w sobie elementy teatralne i muzyczne. Jest to najtrudniejszy utwór w całej światowej literaturze klarnetowej. Wykonanie dzieła wymaga od wykonawcy poza przygotowaniem tekstu muzycznego i doskonałej kondycji, również umiejętności tanecznych, aktorskich oraz pantomimicznych, dlatego też utwór wykonuje na całym świecie jedynie nieliczna garstka klarnecistów. Ważną rolę odgrywa specjalne zaprojektowany na tę okazję kostium. Siedem części utworu granych attacca ukazuje różnorodność charakteru postaci i muzyki zarazem, od motywów lirycznych, zabawnych po dramatyczne.
Wykonawcą będzie wybitna polska instrumentalistka dr hab. Barbara Borowicz, która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Stockhausena i współpracuje z Stockhausen Stiftung fur Musik. Jako jedyna polska klarnecistka pracowała nad interpretacją tego utworu z Suzanne Stephens, dla której Stockhausen napisał to dzieło, a także uzyskała jej aprobatę dotyczącą wykonywania go.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.
Ameryka północna
Międzynarodowy Kongres Klarnetowy ClarinetFest 2023
Pierwszym elementem projektu jest koncert podczas Międzynarodowego Kongresu Klarnetowego ClarinetFest 2023 w Denver (USA), organizowanego przez International Clarinet Association z siedzibą w USA, które w 2023 roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Planowany jest udział około dwóch tysięcy miłośników sztuki klarnetowej, co czyni ClarinetFest największą tego typu imprezą na świecie. Tym bardziej jesteśmy dumni, że Barbara Borowicz została zaproszona na nią jako headline artist – jako pierwsza polska klarnecistka w historii kongresu.
Już 7 lipca w Westminster Ballroom zgromadzona międzynarodowa publiczność będzie świadkiem tego niezwykłego spektaklu.
Partnerami wydarzenia są:
International Clarinet Association
Stockhausen Stiftung für Musik
Instytut Polski w Nowym Jorku
Vandoren
Henri Selmer Paris
Clarineat
Silverstein Works
Ameryka Południowa
Drugie wykonanie Harlekina odbędzie się 26 października, w Teatro Municipal w Santa Fe w Argentynie. O godzinie 20:30 argentyńska publiczność zostanie zabrana przez Barbarę Borowicz w podróż przez siedem osobowości Stockhausenowskiego Harlekina.
Partnerami wydarzenia w Argentynie są:
Escuela de Musica N 9901
Universidad Nacional de Litoral
Ministerio de Cultura de Santa Fe
Stockhausen Stiftung für Musik
Vandoren
Henri Selmer Paris
Clarineat
Silverstein Works
Podsumowanie i Film promujący projekt
Zamykając rok 2023 wracamy myślami do zadania, które było największym do tej pory w historii Fundacji. Dwa duże i wymagające koncerty na dwóch kontynentach. Miesiące przygotowań, prób, poprawki krawieckie, setki maili i wiadomości z ustaleniami. W końcu możemy z czystym sumieniem potwierdzić, że….udało się! Długo będziemy wspominać oba wyjazdy, koncerty i wszystkie wydarzenia towarzyszące. Jesteśmy też przekonani, że pamięć o tym nie zaniknie też u odbiorców naszego projektu i że o polskim Harlekinie będzie się mówiło za oceanem jeszcze bardzo długo!
Większą część publiczności zgromadzonej w Westminster Ballroom w Denver stanowili uczestnicy kongresu klarnetowego, występ polskiej artystki spotkał się tam z entuzjastycznym przyjęciem, rozsławiając polskie wykonawstwo klarnetowe. Warto zaznaczyć, że był to także pierwszy w 50-letniej historii kongresu przypadek, kiedy polski artysta występował jako Headline Artist – jeden z głównych wykonawców całego wydarzenia. Tym większy jest prestiż i wartość zakończonej pełnym sukcesem pierwszej części projektu.
Z podobnie ciepłym przyjęciem spotkało się drugie wykonanie, które odbyło się w Argentynie. Było to pierwsze wykonanie Harlekina w tym kraju. W pełnej sali Teatro Municipal publiczność gorącymi brawami dziękowała za występ. Towarzyszące koncertowi mistrzowskie kursy instrumentalne także zgromadziły liczne grono słuchaczy i aktywnych uczestników.
Dziękujemy wszystkim partnerom instytucjonalnym i osobom, bez których nie bylibyśmy w stanie zrobić połowy zaplanowanych rzeczy. Obiecujemy także nie składać broni i w dalszym ciągu promować polską kulturę i wykonawstwo na świecie!
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z migawkami z realizacji Harlekina w Ameryce!