Z radością informujemy, że nasza Fundacja została beneficjentem programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Promocja kultury polskiej za granicą”!

W ramach tego programu zrealizujemy projekt “Harelkin w Ameryce”, który zakłada wykonanie najtrudniejszego dzieła literatury klarnetowej – Harlekin na klarnet solo Karlheinza Stockhausena, podczas Międzynarodowego Kongresu Klarnetowego ClarinetFest w Denver (USA) – największego wydarzenia klarnetowego na świecie. Drugie wykonanie planowane jest w Santa Fe (Argentyna).

Muzyczna podróż Harlekina połączy północną i południową Amerykę wykonaniem utworu scenicznego, trwającego około 55 minut, który zawiera w sobie elementy teatralne i muzyczne. Jest to najtrudniejszy utwór w całej światowej literaturze klarnetowej. Wykonanie dzieła wymaga od wykonawcy poza przygotowaniem tekstu muzycznego i doskonałej kondycji, również umiejętności tanecznych, aktorskich oraz pantomimicznych, dlatego też utwór wykonuje na całym świecie jedynie nieliczna garstka klarnecistów. Ważną rolę odgrywa specjalne zaprojektowany na tę okazję kostium. Siedem części utworu granych attacca ukazuje różnorodność charakteru postaci i muzyki zarazem, od motywów lirycznych, zabawnych po dramatyczne.

Wykonawcą będzie wybitna polska instrumentalistka dr hab. Barbara Borowicz, która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Stockhausena i współpracuje z Stockhausen Stiftung fur Musik. Jako jedyna polska klarnecistka pracowała nad interpretacją tego utworu z Suzanne Stephens, dla której Stockhausen napisał to dzieło, a także uzyskała jej aprobatę dotyczącą wykonywania go.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.


 

Ameryka północna

Międzynarodowy Kongres Klarnetowy ClarinetFest 2023

 

Pierwszym elementem projektu jest koncert podczas Międzynarodowego Kongresu Klarnetowego ClarinetFest 2023 w Denver (USA), organizowanego przez International Clarinet Association z siedzibą w USA, które w 2023 roku obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Planowany jest udział około dwóch tysięcy miłośników sztuki klarnetowej, co czyni ClarinetFest największą tego typu imprezą na świecie. Tym bardziej jesteśmy dumni, że Barbara Borowicz została zaproszona na nią jako headline artist – jako pierwsza polska klarnecistka w historii kongresu.

Już 7 lipca w Westminster Ballroom zgromadzona międzynarodowa publiczność będzie świadkiem tego niezwykłego spektaklu.

 

Partnerami wydarzenia są:

International Clarinet Association

Stockhausen Stiftung für Musik

Instytut Polski w Nowym Jorku

Vandoren

Henri Selmer Paris

Clarineat

Silverstein Works